EURÓPA-NAP A GIMNÁZIUMBAN
Az Európai Parlament 2017-től minden tagállamban elindította Nagykövet Iskolája programját. A program célja a fiatalok figyelmének felkeltése Európa és az európai parlamenti demokrácia iránt: a tanév során különféle iskolán belüli és kívüli programon keresztül aktív ismereteket nyújtva nekik az Európai Unióról és különösen az Európai Parlamentről. Pedagógiai Programunkban is meghatározott alapvető feladatunk az egyetemes emberi értékek megismertetése, az európai polgári gondolkodás és értékrend közvetítése. Feladatunk az érdeklődés felkeltése a társadalmi jelenségek és problémák iránt, az igény kialakítása a közösségi tevékenységekre, az iskolai és a helyi közéletben való részvételre. Humanizmus, demokrácia, európaiság értékrend kialakítása. 2018-ban benyújtott sikeres pályázatnak köszönhetően azon 10 szerencsés iskola egyike lehetünk, akik a feltételek teljesítése után elnyerhetik az EPAS iskola, az Európai Parlament Nagykövet Iskolája címet. Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program lefolytatásáról a Senior Nagykövetként az intézményvezető gondoskodik.
2019.04.26-án Európa-napot tartottunk. A minden évben megrendezett Európa-nap (május 9.) az európai béke és egység ünnepe. Rendezvényünkön köszönthettük Steiner Attila, európai uniós kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár urat, Bóta Zsolt, követet a Magyarország Bécsi Nagykövetségről, Ujvári Imrét, Tiszafüred Város Polgármesterét, Dr. Horváth Ágnest, az Agria Universitas Egyesület elnökét, valamint Kissné Soós Ágnest a Karcagi Tankerületi Központ szakmai igazgatóhelyettesét. Megtisztelte jelenlétével rendezvényünket az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó Irodájából Puskás Aurél, valamint Dankóné Szabó Edit, a Szolnoki Europe Direct Iroda vezetője, Kaló Krisztina és Magyar Krisztina, az Eszterházy Egyetem Anglisztika és Amerikanisztika Intézetének tanárai.
Műsorunk nyitányaként a KLG Kamarakórusa előadásában hallhattuk az Európai Unió egyik jelképévé vált, Beethoven IX. szimfóniájának egy részletét, Schiller lírai költeményének, az Örömódának a megzenésített változatát. A himnusz nemcsak az Európai Uniót, hanem Európa egészét jelképezi. A kamarakórust felkészítette: Fügéné Szádeczky Csilla, vezényelt a Tiszafüredi Ifjúsági Fúvószenekar vezetője, Kerekes András. Majd Bodó Brigitta 10. C osztályos diákunk előadásában Babits Mihály Messze messze című verse hangzott el. Dr.
Pásztorné dr. Vass Anikó, intézményvezető/Senior Nagykövet bemutatta az Európai Parlament Nagykövet Iskolája Programot, valamint a tanév során megvalósított programokat.
Steiner Attila, európai uniós kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár úr ünnepi beszéde következett az Európai Unióról, az Európai Parlamentről. Beszédében kitért az európai parlamenti demokrácia jelentőségére, valamint a májusi parlamenti választásokon való részvétel fontosságára. Bóta Zsolt, követ úr előadása következett ” Az EU egy követ szemével” címmel.
Színvonalas kulturális műsor során angol, francia és német nyelvű előadásokat tekinthettünk meg. A Frankofon ünnep keretén belül megrendezésre kerülő Verssel, dallal határok nélkül versenyen és a Mardi Gars versenyen is kimagasló teljesítményt érnek el minden évbe francia nyelvet tanuló diákjaink Dögei Imréné Irina tanárnő felkészítésében. Egy kis ízelítőt kaptunk: Hajdu Péter 9. A osztályos tanulótól hallhattuk a Pour faire le portrait d’un oiseau című alkotást, majd a „Groupe de KLG” énekelte a Toi+moi című dalt. Schiele Paul 10. C osztályos diák Johann Wolfgang von Goethe Erlkönig című versét adta elő. Felkészítő tanár: Hegedűsné Trázsi Mária. Gál Benedek 11. C osztályos diákunk az Eszterházy Károly Egyetem Német Nyelv és Irodalom tanszéke által rendezett XII. Regionális Szépkiejtési versenyen 1. helyezést ért el Wilhelm Hauff: Die Geschichte von dem kleinen Muck című meséjének előadásával. Ezt hallhattuk tőle. Felkészítő tanár: Csordás Valéria. A „Nyelvtanulással a boldogulásért elnevezésű EFOP-3.2-14-azonosító számú projektben együttműködő partnerként veszünk részt az Egri Egyetem Anglisztika és Amerikanisztika Intézetével. A projekt keretében Dráma kurzuson résztvevő diákjaink tolmácsolásában tekinthettük meg Albert Carriére A Very Grammatical Family című darabját. Felkészítő tanárok: Bekéné Németh Tímea és Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó mentortanárok, valamint
Kiss Zsuzsa, Nagy Eszter egyetemi hallgatók.
A műsort követően Junior Nagyköveteink mutatkoztak be: Tajta István 9.B, Gyöngy András 10. A, Nagy Csenge 11.B, Nagy Zsombor 12.B és Szűcs Richárd 12.A. Túl az 1. X-en országos döntős csapat filmje következett az Európai Parlamentről, a májusi választások fontosságáról. Nemesné Jóvér Mária tanárnő felkészítésében a 12.A osztályból verbuválódott csapat: Németh Fruzsina, Kupai Adrienn, Kinál Dániel és Nagy Ádám 4. helyen végzett a verseny országos döntőjében és ezzel a legjobb vidéki gimnázium csapataként végzett. Az Erasmus+ program az Európai Unió 2014-2020 között futó oktatási, képzési, ifjúsági és sport programja. Erasmus+ pályázatainkat Monok Péter, koordinátor és a pályázatokban résztvevő diákok mutatták be. Európai partnereink közül a görög, az ír, a finn és az angol iskola videóit tekinthettük meg az európai parlamenti választásokról, majd az ünnepi műsor zárásaként a KLG zenekara zenélt. (Dékány Gergely, Szabó Erzsébet és Bendő Adrienn 12. A osztályos diákok)
Műsorunkkal egyidőben a szolnoki Europe Direct Iroda képviselői tartottak foglakozást az 5-8. évfolyamos diákok számára. Az informatika teremben pedig Rédai Attila tanár úr segédletével uniós témájú online feladatokat oldhattak meg diákjaink.
A Könyvtárban kiállítást tekinthettek meg meghívott vendégeink az Erasmus+ projekttalálkozókról, valamint büfé várta őket „Európa ízei” címmel. 14 órától a Nagyelőadóban Kerekasztal beszélgetés indult a végzőseinkkel, valamint Steiner Attila helyettes államtitkár úr, Bóta Zsolt követ úr, Ujvári Imre polgármestere úr és Dr. Horváth Ágnes részvételével. A beszélgetés témája az EU és a májusi választások voltak. A program zárásaként elfogyaszthattuk ünnepi „uniós” tortánkat, mely polgármester úr ajándéka volt. A beszélgetéssel egyidőben a „Cool science for cool scientists” című Erasmus + pályázat keretében érdekes kísérleteket tekinthettek meg a diákok a két épület között Dékány László tanár úr segítségével.
Köszönöm mindazoknak, akik hozzájárultak az EU-napunk sikeréhez és egy fantasztikus, emlékezetes napban lehetett részünk.
Dr. Pásztorné dr. Vass Anikó
intézményvezető/Senior Nagykövet